WhatsApp
Türkçe
English
German
French
Russian
Spanish
Arabic
Japan
Korea
Chinese
Dutch
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir

Dentephesus Diş Check-Up

Dentephesus Diş Check-Up

Dentephesus Diş Check-Up

EPHESUS PERİYODİK AĞIZ BAKIMI (CHECK-UP)

Sağlıklı ve temiz bir ağız için 6 ayda bir düzenli diş kontrolü yaptırmak gerekir. Bu kontrol sırasında ağzınız ve dişleriniz için bir kontrol yapılır. Hamilelik planı olan kadın hastalarda, hamilelikte diş etleri hormonal olarak kanamaya meyilli olduğundan ve hamilelikte (1-3 ay ve 6-9 ay) herhangi bir işlem yapamadığından bu tedavileri hamilelikten önce yaptırmaları özellikle önemlidir.

Bu kontrol sırasında hangi işlemler yapılır?

  • Diş taşı temizliği
  • Dişlerdeki lekelerin giderilmesi
  • Temizlik sonrası dişlerin parlatılması
  • Klinik ve radyografik muayene ağızdaki çürük ve diş eti problemlerini belirler ve hastayı bilgilendirir.
  • Hastanın ağzında temizlik sonrası tedavi edilecek bir durum yoksa dişleri güçlendirmek için hastaya florür jeli sürülür.
  • Son olarak hastaya doğru diş ve dil fırçalama ve diş ipi kullanımına yönelik ağız hijyeni eğitimi verilir.

Neden bu periyodik bakıma ihtiyacım var?

Zamana bağlı olarak dişlerde diş eti birikimi ve renklenme olur. Diş taşlarının temizlenmesi ve renklendirilmesi gereklidir. Ağzınızdaki mevcut durumun genel bir değerlendirmesi ve ağız bakımı eğitimi için de bu periyodik tedaviyi yaptırmanız sizin için faydalı olacaktır.

Periyodik ağız bakımı ne kadar sürer?

Tedavi süresi 30-60 dakika arasında sürer.

Bu işlemler sırasında anestezi yapılır mı?

Normal temizlik için anesteziye gerek yoktur. Ancak diş etlerinin altına yerleştirilen diş taşlarının temizliği için anestezi yapılır.

Bu işlem sırasında ağrı ve hassasiyet oluşur mu?

Diş etlerinin altında bulunan diş taşlarının ve diş yüzeyinde diş eti çekilmesi olan bölgelerin temizlenmesinde sadece bir miktar hassasiyet olabilir. Ancak diş taşı temizliğinden sonra uygulanan florür mevcut hassasiyetlerinizi en aza indirir.

Temizlik için kullanılan cihazlar dişlerime zarar verir mi yoksa diş etlerimde kanamaya neden olur mu?

Diş etlerini temizlerken normalde dişleriniz zarar görmez. Bununla birlikte, yanlış kullanım meydana gelirse, dişlerin çok az çizilmesine neden olabilir. Diş etleri de işlem sırasında minimum kanamaya sahip olabilir. Ancak, bu kanama çok az miktarda ve sızıntı şeklindedir. İşlemden sonra kanamanız devam etmez.

Bu periyodik bakım sonucunda dişlerimin renginin açılması zorlanır mı?

Bu uygulama ile diş taşlarınız elimine edilir ve daha sonra dişlerdeki lokal lekeler giderilir. Bu uygulama sonucunda dişleriniz sadece kendi doğal renklerine sahip olurlar. Ancak daha fazla beyazlık isteyen hastaları beyazlatmak gerekir.

Bu bakım işlemini hangi zaman aralıklarında yaptırmam gerekir?

Normal şartlarda 6 ayda bir rutin kontroller için diş hekiminize gelmeniz gerekmektedir. Hekiminiz tarafından yapılan muayenede gerekli görülürse bu temizlik işlemi tekrarlanır.

Dişlerimi fırçalarken ağzımda bir koku ve diş etlerimde kanama var. Bu bakımdan sonra bu durumlarda iyileşme olacak mı?

Ağız kokusu ve diş eti kanaması diş etleri, diş eti iltihabı veya dilden kaynaklanabilir. Bu bakım sırasında bu sorunlar ortadan kalkacağı için ağız kokusu ve diş eti kanaması geçecektir. Geçmeyen bir ağız kokusu varsa, doktorunuz busorunun diğer nedenleri hakkında sizi bilgilendirecektir.

Dil temizliği neden önemlidir? Rutin bir ağız temizliği yapmam gerekiyor mu?

Dil yapısı itibariyle kaba ve girintili bir yapıya sahiptir. Bu, dilde çok fazla yiyecek kalıntısına ve bakteri birikimine neden olur. Bu durumu hastaya göstermek ve alışkanlık kazanmak için özellikle hastaya dil temizliği gösterilmektedir. Hastanın evde nasıl temizlenerek temizleyene kadar hastaya detaylı bir şekilde anlatılıyor. Rutin ağız bakımında da dil temizliği yapılmalıdır.

Florür jeli bana ne faydası var? Alerjiye neden olur mu?

Ağzınıza uygulanan florür jeli dişlerinizi çürüklere karşı korur ve dişin üst mine tabakasını daha dayanıklı hale getirir. Ek olarak, alerji veya başka bir zarar gözlenmemiştir.

Florür nasıl uygulanır?

Dişler temizlendikten sonra tamamen kurutulur. Daha sonra florür uygulama aparatı içine doldurulur ve ağzınıza uygulanır. 3-5 dakika bekledikten sonra malzeme tamamen temizlenir. Uygulamadan sonra hasta 30-45 dakika yeme içme molası vermeli ve ağzını çalkalayamamalıdır.

Bu periyodik bakım uygulamasının yaş sınırı var mıdır?

Bu periyodik bakım her yaşta diş taşı varlığında uygulanabilir. Gebelikte sadece gebeliğin 2. aşaması dışında, 3-6 ay uygulanabilir. Florür uygulaması çoğunlukla kalıcı dişlere uygulanır ancak süt dişlerine de uygulanabilir.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden randevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık